Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

salmonellagarantin

Skriftlig fråga 2001/02:1637 av Johnsson, Jeppe (m)

den 25 september Fråga 2001/02:1637 av Jeppe Johnsson m till jordbruksminister Margareta Winberg om salmonellagarantin Importerat kött av nöt, svin och fågel omfattas av en obligatorisk salmonellakontroll. Detta undantag förhandlades fram vid Sveriges EU-inträde. I november 2001 fastslog EU-kommissionen att regeln

Inlämnad: 2002-09-25 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

elektronisk övervakning av långtidsdömda fångar

Skriftlig fråga 2001/02:1636 av Johnsson, Jeppe (m)

den 24 september Fråga 2001/02:1636 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Thomas Bodström om elektronisk övervakning av långtidsdömda fångar Under den senaste tiden har det förekommit ett antal rymningar och fritagningar av långtidsdömda fångar bl.a. vid sjukhusbesök och s.k. lufthålspermissioner. I samband med

Inlämnad: 2002-09-24 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

utvisning av dömda asylsökande

Skriftlig fråga 2001/02:1029 av Johnsson, Jeppe (m)

den 11 april Fråga 2001/02:1029 av Jeppe Johnsson m till statsrådet Jan O Karlsson om utvisning av dömda asylsökande För närvarande är tillströmningen av asylsökande till Sverige mycket stor. Den aktuella prognosen pekar på att det kommer 30 000 asylsökande under året. Dessutom finns det 17 600 öppna asylärenden kvar

Inlämnad: 2002-04-11 Besvarare: statsrådet Jan O Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se