Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2008/09:MJU22 29 april 2009 Fiskeripolitik m.m.

Dokument:

Miljösanktionsavgifter

Skriftlig fråga 2006/07:1561 av Johnsson, Jeppe (m)

den 16 augusti Fråga 2006/07:1561 Miljösanktionsavgifter av Jeppe Johnsson m till miljöminister Andreas Carlgren c Naturvårdsverket har ålagt drygt 120 företag att betala en så kallad miljösanktionsavgift avseende överträdelser av 9 förordningen 2005:209 om producentansvar för elektriska och elektroniska produkter.

Inlämnad: 2007-08-16 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Laxfisket

Skriftlig fråga 2006/07:1033 av Johnsson, Jeppe (m)

den 13 april Fråga 2006/07:1033 Laxfisket av Jeppe Johnsson m till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Enligt beslut i EU ska de så kallade drivgarnen vara helt borta i Östersjön efter den 1 januari 2008. Anledningen till utfasningen var bland annat oönskade bifångster av marina däggdjur. Argument för förbud

Inlämnad: 2007-04-13 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Postens service

Skriftlig fråga 2006/07:898 av Johnsson, Jeppe (m)

den 21 mars Fråga 2006/07:898 Postens service av Jeppe Johnsson m till statsrådet Åsa Torstensson c Postverket har inlett ett försök som innebär att man på en del orter i landet, bland annat i Sölvesborgs kommun, delar ut posten sent på eftermiddagen. Många företag får posten så sent på eftermiddagen att man inte

Inlämnad: 2007-03-21 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.