Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

antalet platser inom kriminalvården

Skriftlig fråga 2001/02:701 av Johnsson, Jeppe (m)

den 8 februari Fråga 2001/02:701 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Thomas Bodström om antalet platser inom kriminalvården Kriminalvården tvingas varje dag att bryta mot sina egna regler. Antalet verkställighetsfall på häkten, dvs. klienter med verkställbar dom var den 1 december 268 stycken varav 201 väntat

Inlämnad: 2002-02-08 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

minderåriga och läkemedelsuttag

Skriftlig fråga 2001/02:395 av Johnsson, Jeppe (m)

den 10 december Fråga 2001/02:395 av Jeppe Johnsson m till socialminister Lars Engqvist om minderåriga och läkemedelsuttag Omyndiga får inte köpa öl i en Konsum eller ICA-butik. Samma gäller för cigaretter. Förbudet gäller även i de fall den underårige har intyg med sig från målsman. Däremot finns inget hinder för

Inlämnad: 2001-12-10 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

pälsfarmare

Skriftlig fråga 2001/02:380 av Johnsson, Jeppe (m)

den 7 december Fråga 2001/02:380 av Jeppe Johnsson m till jordbruksminister Margareta Winberg om pälsfarmare Oavsett vad man tycker om pälsar och pälsdjursuppfödning måste man ta stor hänsyn till att det är människor som drabbas då förslag kommer om att förbjuda en näring som ger sysselsättning och inkomst till många.

Inlämnad: 2001-12-07 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.