Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

momsregler vid import av bilar

Skriftlig fråga 2004/05:1397 av Johnsson, Jeppe (m)

den 12 april Fråga 2004/05:1397 av Jeppe Johnsson m till finansminister Pär Nuder om momsregler vid import av bilar Sedan det svenska EU-inträdet 1995 har det blivit enklare att importera bilar från övriga EU-länder. Detta har lett till ökad konkurrens på bilmarknaden och lägre priser för konsumenterna. Reglerna för

Inlämnad: 2005-04-12 Besvarare: Pär Nuder (S)

svenskt ålfiske

Skriftlig fråga 2004/05:1227 av Johnsson, Jeppe (m)

den 15 mars Fråga 2004/05:1227 av Jeppe Johnsson m till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om svenskt ålfiske Ålen är en av de viktigaste arterna i det svenska småskaliga yrkesfisket, såväl när det gäller fisket vid kusten som insjöfisket. Ålfisket i Europa bedrivs på olika sätt. I Sydeuropa fångas glasål, som

Inlämnad: 2005-03-15 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

ägarbyte av bil

Skriftlig fråga 2004/05:1105 av Johnsson, Jeppe (m)

den 2 mars Fråga 2004/05:1105 av Jeppe Johnsson m till statsrådet Ulrica Messing om ägarbyte av bil Då du säljer en bil är det viktigt att ägarbytet fungerar. Under senare år har det blivit vanligare att man säljer begagnade bilar till icke-svenska medborgare. Då inträffar det ibland att ägarbytet inte har fungerat,

Inlämnad: 2005-03-02 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.