Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

att ställa till svars för BSE

Skriftlig fråga 2000/01:1120 av Johnsson, Jeppe (m)

den 26 april Fråga 2000/01:1120 av Jeppe Johnsson m till jordbruksminister Margareta Winberg om att ställa till svars för BSE WHO, Världshälsoorganisationen, har nyligen haft ett krismöte om BSE, galna ko-sjukan. Där varnade forskare för att det inom kort kan komma utbrott av BSE i Polen, Ryssland och andra östeuropeiska

Inlämnad: 2001-04-26 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

konkurslagen

Skriftlig fråga 2000/01:1017 av Johnsson, Jeppe (m)

den 6 april Fråga 2000/01:1017 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Thomas Bodström om konkurslagen Den svenska konkurslagstiftningen har brister. Med jämna mellanrum kan man läsa om någon som köpt och betalat en kapitalvara, men inte hunnit hämta ut den innan det säljande företaget gått i konkurs. Därmed är varan

Inlämnad: 2001-04-06 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

statlig sponsring

Skriftlig fråga 2000/01:749 av Johnsson, Jeppe (m)

den 19 februari Fråga 2000/01:749 av Jeppe Johnsson m till jordbruksminister Margareta Winberg om statlig sponsring SVT:s verksamhet finansieras via våra TV-avgifter och genom direkta statliga bidrag. Då blir man något förbluffad över att staten även går in och finansierar enskilda program genom att sponsra särskilt

Inlämnad: 2001-02-19 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.