Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:167 Ändringar i lagen (1993:599) om radiokommunikation, m.m.

Motion 1997/98:T59 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:T59 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:167 Ändringar i lagen 1993:599 om radiokommunikation, m.m. Regeringen föreslår att ett anbudsförfarande införs när man skall ge tillstånd för innehav och användning av radiosändare för nya och väsentligt ändrade radioanvändningar.


Utskottsberedning: ---1997/98:TU15

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi49 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi49 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 C5 Statens institutionsstyrelse Regeringen har nyligen föreslagit ett delvis reformerat påföljdssystem prop. 1997/98:96Vad gäller lagöverträdare under 18 år är regeringens utgångspunkt att


Utskottsberedning: -1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition

Motion 1997/98:Fi45 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1997/98:Fi45 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1997/98:150 1998 års ekonomiska vårproposition 1 Inledning Sedan 1970 har Sverige klarat sig sämre än jämförbara konkurrentländer. I välståndsligan har vi fallit från en tredjeplats till en artondeplacering enligt uppgifter från OECD.


Utskottsberedning: -----1997/98:FiU27
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): , , 5 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se