Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

påföljder vid människorsmuggling

Skriftlig fråga 1999/2000:1152 av Johnsson, Jeppe (m)

den 20 juni Fråga 1999/2000:1152 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Laila Freivalds om påföljder vid människosmuggling Tragedin i Dover, där 58 människor fick sätta livet till i en container, har satt fokus på människosmuggling som problem, och som är ett brott som ökar i omfattning. Samma sak som hände i Dover

Inlämnad: 2000-06-21 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

återfallsförbrytare

Skriftlig fråga 1999/2000:910 av Johnsson, Jeppe (m)

den 10 maj Fråga 1999/2000:910 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Laila Freivalds om återfallsförbrytare BRÅ har i en undersökning letat fram de tio personer som samlat på sig mest lagföringar. Totalt har dessa tio lagförts 1 440 gånger för sammanlagt 2 700 brott och dömts till tillhopa 130 års fängelse. Självklart

Inlämnad: 2000-05-10 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

påföljder för kvinnomisshandel

Skriftlig fråga 1999/2000:697 av Johnsson, Jeppe (m)

den 14 mars Fråga 1999/2000:697 av Jeppe Johnsson m till justitieminister Laila Freivalds om påföljder för kvinnomisshandel Genom en lagändring som trädde i kraft den 1 januari 1999 har det införts en möjlighet för domstolarna att utdöma påföljden villkorlig dom i förening med samhällstjänst. I lagtexten finns inte

Inlämnad: 2000-03-15 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.