Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

fordonstrafiken Malmö-Köpenhamn

Skriftlig fråga 1998/99:700 av Johnsson, Jeppe (m)

Fråga 1998/99:700 av Jeppe Johnsson m till statsrådet Mona Sahlin om fordonstrafiken Malmö-Köpenhamn Den 31 oktober 1999 upphör trafiken med bilfärjan mellan Malmö och Köpenhamn Limhamn-DragörBron mellan Malmö och Köpenhamn beräknas öppna den 1 juli år 2000. Under minst åtta månader kommer det inte att vara möjligt

Inlämnad: 1999-06-03 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

ubåtsprojektet Viking

Skriftlig fråga 1998/99:586 av Johnsson, Jeppe (m)

Fråga 1998/99:586 av Jeppe Johnsson m till försvarsministern om ubåtsprojektet Viking den 28 april Sverige har i dag avancerade ubåtar, projekterade och tillverkade i Sverige. För närvarande pågår ett samnordiskt ubåtsprojekt, projekt Viking, mellan de tre nordiska länderna Danmark, Norge och Sverige. Projektet syftar

Inlämnad: 1999-04-28 Besvarare: försvarsminister Björn von Sydow (S)

vidareutbildning vid universitet och högskolor

Skriftlig fråga 1998/99:490 av Johnsson, Jeppe (m)

Fråga 1998/99:490 av Jeppe Johnsson m till utbildningsministern om vidareutbildning vid universitet och högskolor den 24 mars En möjlighet att läsa på högskolan är enligt den s.k. 25:4-regeln, vilken innebär att den som är över 25 år, har mer än fyra års arbetslivserfarenhet och har gjort högskoleprovet har möjlighet

Inlämnad: 1999-03-24 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.