Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

kemikalieavgifter

Skriftlig fråga 1997/98:859 av Johnsson, Jeppe (m)

Fråga 1997/98:859 av Jeppe Johnsson m till miljöministern om kemikalieavgifter Företag som importerar och tillverkar kemikalier måste varje år betala en s.k. kemikalieavgift. Avgiften baseras dels på mängden kemikalier, dels på antalet olika produkter. Den i dag gällande förordningen om kemikalieavgift trädde i kraft

Inlämnad: 1998-06-08 Besvarare: miljöminister Anna Lindh (S)

kriminalvården

Skriftlig fråga 1997/98:344 av Johnsson, Jeppe (m)

Fråga 1997/98:344 av Jeppe Johnsson m till justitieministern om kriminalvården Vid vistelse på kriminalvårdsanstalt erhåller den intagne fri mat och uppehälle, tandvård och sjukvård, samt dessutom flitpengar. En del av de intagna har dessutom pension. I flertalet av dessa fall rör det sig om förtids- eller sjukpension.

Inlämnad: 1998-01-22 Besvarare: justitieminister Laila Freivalds (S)

fackförbunden

Skriftlig fråga 1997/98:176 av Johnsson, Jeppe (m)

Fråga 1997/98:176 av Jeppe Johnsson m till arbetsmarknadsministern om fackförbunden Enligt dagens lagstiftning är det möjligt för ett fackförbund att försätta ett företag i blockad. Den senaste tiden har Ferritas Sweden i Köping uppmärksammats. Företaget vägrade att skriva kollektivavtal med facket. Ett fåtal av de

Inlämnad: 1997-12-01 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.