Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.