Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:166 Tullens befogenheter vid den inre gränsen

Motion 1995/96:Sk36 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Sk36 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:166 Tullens befogenheter vid den inre gränsen Sammanfattning I propositionen föreslår regeringen att en ny lag införs om Tullverkets befogenheter vid införsel eller utförsel över Sveriges gränser mot ett annat EU-land. Förslaget


Utskottsberedning: --------1995/96:SkU23
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): , , 8 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:191 Mervärdesskatt på entréavgifter till biografföreställningar

Motion 1995/96:Sk31 av Jeppe Johnsson (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Sk31 av Jeppe Johnsson m med anledning av prop. 1995/96:191 Mervärdesskatt på entréavgifter till biografföreställningar I proposition 1995/96:191 föreslås att mervärdesskatt införs på entréavgifter till biografföreställningar med 6 procent. Tillhandahållande av en biograftjänst föreslås


Utskottsberedning: -1995/96:SkU28
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:170 Översyn av skattebrottslagen

Motion 1995/96:Ju26 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1995/96:Ju26 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1995/96:170 Översyn av skattebrottslagen I propositionen föreslår regeringen ett flertal lagändringar med avsikt att få till stånd en mer enhetlig och sammanhållen skattebrottslagstiftning. Från moderat håll ser vi positivt på flera


Utskottsberedning: --1995/96:JuU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se