Jeppe Johnsson (M)

Jeppe Johnsson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Blekinge län
Titel Adjunkt
Född år 1951

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2009-08-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-08-15
    • Suppleant 2003-01-01 – 2006-10-02
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2004-09-23 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2002-12-31
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2006-02-09 – 2006-04-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Bluffakturor

Motion 2008/09:C404 av Jeppe Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2008/09:C404 av Jeppe Johnsson m Bluffakturor m1489 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regler om skriftliga avtal ska krävas vid telefonförsäljning. Motivering Tidigare var det möjligt att den som utsattes för en bluffaktura,


Utskottsberedning: 2008/09:CU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:C404 av Jeppe Johnsson (m) (doc, 40 kB)

Vattenkraftens ansvar för ålens fortlevnad

Motion 2008/09:C359 av Rune Wikström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:C359 av Rune Wikström m.fl. m Vattenkraftens ansvar för ålens fortlevnad m1658 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att den svenska vattenkraftsindustrin måste vidta konkreta åtgärder för att garantera ålens fortlevnad.


Utskottsberedning: 2008/09:CU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:C359 av Rune Wikström m.fl. (m) (doc, 40 kB)

Utbyggnad av E 22

Motion 2008/09:T238 av Jeppe Johnsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2008/09:T238 av Jeppe Johnsson m.fl. m Utbyggnad av E 22 m1476 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om utbyggnaden av E 22. Stor ökning av transporter och handel Väg E 22 är en strategisk transportled som löper genom södra


Utskottsberedning: 2008/09:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:T238 av Jeppe Johnsson m.fl. (m) (doc, 45 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se