Jenny Petersson(M)

Jenny Petersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 261
Född år 1981
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865798
E-post jenny.petersson[på]riksdagen.se
Sociala medier: Twitter

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hemlösa barn

Interpellation 2017/18:265 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2017/18:265 Hemlösa barn av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Det är ovärdigt att barn i landet Sverige saknar ett hem och möjlighet till en trygg uppväxt. Det är ett stort svek mot en mycket utsatt grupp barn. Så sent som förra veckan presenterade Stockholms Stadsmission sin årliga

Inlämnad: 2017-12-06 Svarsdatum: 2018-01-23 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2017/18:265 av Jenny Petersson (M) (pdf, 79 kB)

Vårdköer och tillgänglighet i svensk sjukvård

Interpellation 2017/18:264 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2017/18:264 Vårdköer och tillgänglighet i svensk sjukvård av Jenny Petersson (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Svenska patienter upplever sämre tillgänglighet till hälso- och sjukvården än patienter i andra jämförbara länder. Väntetiderna är nu återigen på samma höga nivåer som år 2007.

Inlämnad: 2017-12-06 Svarsdatum: 2018-01-16 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:264 av Jenny Petersson (M) (pdf, 81 kB)

Dödfödda barn

Interpellation 2017/18:232 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2017/18:232 Dödfödda barn av Jenny Petersson (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Den svenska mödrahälsovården, som infördes i mitten av 1900-talet, har haft stor betydelse för att minska antalet barn som dör före födseln. Att förlora ett barn är varje förälders värsta mardröm. Riksdagsledamoten

Inlämnad: 2017-11-28 Svarsdatum: 2017-12-19 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:232 av Jenny Petersson (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.