Jenny Petersson (M)

Jenny Petersson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-15, arbetsmarknadsutskottet 10-15 och finansutskottet 15-. Ledamot talmannens referensgrupp för jämställdhetsfrågor 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Hallands län. Insynsrådet, Läkemedelsverket. Insynsrådet, SiS (Statens institutionsstyrelse).
  • Bostadsort

    Halmstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lotteri på kredit

Skriftlig fråga 2016/17:1900 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1900 Lotteri på kredit av Jenny Petersson M till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Socialdemokraterna tjänar mångmiljonbelopp i en bransch där de själva är med och skriver spelreglerna. A-lotterierna-koncernen, som driver lotterier på den svenska spelmarknaden, ägs av Socialdemokraterna SAP och Sveriges Socialdemokratiska

Inlämnad: 2017-09-06 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1900 av Jenny Petersson (M) (pdf, 77 kB)

Säkrad välfärdskvalitet för alla

Skriftlig fråga 2016/17:1899 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1899 Säkrad välfärdskvalitet för alla av Jenny Petersson M till Statsrådet Åsa Regnér S Svensk välfärd ska byggas så att mångfald kan förenas med noggrann kontroll av våra gemensamma resurser. Kvalitet måste alltid stå i fokus, och vi måste ställa hårda kvalitetskrav oavsett utförare. Den som driver privat

Inlämnad: 2017-09-06 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1899 av Jenny Petersson (M) (pdf, 78 kB)

Danstillstånd

Skriftlig fråga 2016/17:1816 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1816 Danstillstånd av Jenny Petersson M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Iran har träningsformen zumba blivit förbjuden. Zumba är en dansklass som är populär världen över. Rätten att dansa och röra sig fritt är inte en självklarhet överallt. I Sverige uppmuntras det till dans och rörelse

Inlämnad: 2017-08-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1816 av Jenny Petersson (M) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se