Jenny Petersson (M)

Jenny Petersson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-15, arbetsmarknadsutskottet 10-15 och finansutskottet 15-. Ledamot talmannens referensgrupp för jämställdhetsfrågor 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Hallands län. Insynsrådet, Läkemedelsverket. Insynsrådet, SiS (Statens institutionsstyrelse).
  • Bostadsort

    Halmstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den höga ungdomsarbetslösheten i Jämtlands län

Interpellation 2013/14:490 av Marie Nordén (S)

Interpellation 2013/14:490 Den höga ungdomsarbetslösheten i Jämtlands län av Marie Nordén S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Regeringen lovade 2006 att minska massarbetslösheten och utanförskapet i landet. I dag, åtta år senare, är arbetslösheten inte lägre utan högre och beräknas att sjunka först på

Inlämnad: 2014-05-21 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:490 av Marie Nordén (S) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den höga ungdomsarbetslösheten i Jämtlands län

Åtgärder mot den höga ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2013/14:489 av Jasenko Omanovic (S)

Interpellation 2013/14:489 Åtgärder mot den höga ungdomsarbetslösheten av Jasenko Omanovic S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Regeringen har misslyckats med sin viktigaste fråga jobbpolitiken. Massarbetslösheten drabbar särskilt landets unga. I Västernorrland har ungdomsarbetslösheten under regeringens

Inlämnad: 2014-05-20 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:489 av Jasenko Omanovic (S) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder mot den höga ungdomsarbetslösheten

Arbetslösheten i Skåne

Interpellation 2013/14:479 av Anders Karlsson (S)

Interpellation 2013/14:479 Arbetslösheten i Skåne av Anders Karlsson S till Arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson M Region Skånes omvärldsanalys för 2014 som gjordes 2013 är en dyster läsning. Skånes makroekonomi utvecklas svagt. Sedan mitten av 80-talet har Skånes andel av rikets befolkning stigit, medan Skånes

Inlämnad: 2014-05-13 Besvarare: Elisabeth Svantesson (M)

Interpellation 2013/14:479 av Anders Karlsson (S) (pdf, 80 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Arbetslösheten i Skåne

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se