Jenny Petersson (M)

Jenny Petersson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-15, arbetsmarknadsutskottet 10-15 och finansutskottet 15-. Ledamot talmannens referensgrupp för jämställdhetsfrågor 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Hallands län. Insynsrådet, Läkemedelsverket. Insynsrådet, SiS (Statens institutionsstyrelse).
  • Bostadsort

    Halmstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Långsiktig finansiering av kvinnojourer

Interpellation 2012/13:442 av Fridolin, Gustav (MP)

den 23 maj Interpellation 2012/13:442 Långsiktig finansiering av kvinnojourer av Gustav Fridolin MP till statsminister Fredrik Reinfeldt M I statsminister Fredrik Reinfeldts jultal 2011 utlovade han ökat stöd till kvinnojourer som en del i att förstärka skyddet för utsatta kvinnor. Men regeringens nya regler på

Inlämnad: 2013-05-23 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Långsiktig finansiering av kvinnojourer

Ungdomsarbetslösheten

Interpellation 2012/13:421 av Johansson, Ylva (S)

den 16 maj Interpellation 2012/13:421 Ungdomsarbetslösheten av Ylva Johansson S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M Ungdomsarbetslösheten i Sverige är mycket hög. Arbetslöshetsstatistiken har parkerat kring 25 procent för unga. De som är nytillträdande på arbetsmarknaden, som ju unga i allmänhet är, saknar

Inlämnad: 2013-05-16 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ungdomsarbetslösheten

Nolltolerans mot dödsolyckor i arbetslivet

Interpellation 2012/13:238 av Pärssinen, Raimo (S)

den 31 januari Interpellation 2012/13:238 Nolltolerans mot dödsolyckor i arbetslivet av Raimo Pärssinen S till arbetsmarknadsminister Hillevi Engström M IF Metall har i en undersökning konstaterat att de allvarliga olycksfallen inom arbetsplatserna har, sedan 2009, ökat dramatiskt. Bristerna hos företagen i att

Inlämnad: 2013-01-31 Besvarare: Hillevi Engström (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nolltolerans mot dödsolyckor i arbetslivet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se