Jenny Petersson (M)

Jenny Petersson (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län
Född år 1981

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-05-07 – 2018-09-24
    • Ledig 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ordinarie 2015-03-30 – 2018-01-28
    • Ledig 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-11-02
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2015-12-18 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-12-10
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2015-11-20 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot socialutskottet 15-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 10-15, arbetsmarknadsutskottet 10-15 och finansutskottet 15-. Ledamot talmannens referensgrupp för jämställdhetsfrågor 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Insynsrådet, Länsstyrelsen i Hallands län. Insynsrådet, Läkemedelsverket. Insynsrådet, SiS (Statens institutionsstyrelse).
  • Bostadsort

    Halmstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Vaccination mot HPV

Interpellation 2017/18:566 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2017/18:566 Vaccination mot HPV av Jenny Petersson M till Socialminister Annika Strandhäll S Vaccination av flickor mot humant papillomvirus HPV infördes i det nationella allmänna vaccinationsprogrammet för barn 2010 i syfte att ge skydd mot livmoderhalscancer. Sedan dess har kunskapen om HPV-relaterade

Inlämnad: 2018-05-28 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:566 av Jenny Petersson (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vaccination mot HPV

Oförsäkrade läkemedel

Interpellation 2017/18:563 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2017/18:563 Oförsäkrade läkemedel av Jenny Petersson M till Socialminister Annika Strandhäll S Jag, men även Barbro Westerholm, har ställt en fråga gällande att det säljs läkemedel som saknar läkemedelsförsäkring på apoteken och att ett antal patienter skadas av dessa läkemedel. Detta är en fråga som är

Inlämnad: 2018-05-25 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:563 av Jenny Petersson (M) (pdf, 86 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Oförsäkrade läkemedel

Unga vuxna med psykisk ohälsa

Interpellation 2017/18:562 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2017/18:562 Unga vuxna med psykisk ohälsa av Jenny Petersson M till Socialminister Annika Strandhäll S Utvecklingen gällande psykisk ohälsa har länge gått åt helt fel håll. Bara under den här mandatperioden har vårdköerna till Barn- och ungdomspsykiatrin tredubblats. Om det fortsätter i den här takten vet

Inlämnad: 2018-05-25 Svarsdatum: 2018-06-27 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:562 av Jenny Petersson (M) (pdf, 91 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Unga vuxna med psykisk ohälsa

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se