Jennie Åfeldt (SD)

Jennie Åfeldt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 65
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jennie.afeldt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-01-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 16-18. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16 och 18-, socialutskottet 14-15 och 18- samt civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen

Motion 2020/21:4073 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2020/21:4073 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Övergripande principer för migrationslagstiftningen Grundpremissen för svensk migrationspolitik Avskaffandet


Utskottsberedning: 2020/21:SfU28
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): 28 avslag

Motion 2020/21:4073 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 191 kB) Motion 2020/21:4073 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 386 kB)

med anledning av prop. 2020/21:182 Kompletterande regler för uppehållstillstånd vid gymnasiestudier

Motion 2020/21:3982 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt (båda SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3982 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt båda SD med anledning av prop. 2020/21:182 Kompletterande regler för uppehållstillstånd vid gymnasiestudier Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Bakgrund Regeringen har föreslagit förändringar när det gäller


Utskottsberedning: 2020/21:SfU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2020/21:3982 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt (båda SD) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3982 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt (båda SD) (pdf, 93 kB)

Rätten till undervisning på lika villkor för elever med språkstörning

Skriftlig fråga 2020/21:2510 av Jennie Åfeldt (SD)

Fråga 2020/21:2510 Rätten till undervisning på lika villkor för elever med språkstörning av Jennie Åfeldt SD till Utbildningsminister Anna Ekström S Elever med språkstörningar har svårt att tillgodogöra sig skolgången. Tillgången till information och kommunikation på teckenspråk är avgörande för tillgänglighet och delaktighet.

Inlämnad: 2021-04-13 Svarsdatum: 2021-04-21 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2510 av Jennie Åfeldt (SD) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.