Jennie Åfeldt (SD)

Jennie Åfeldt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-09-26

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-01-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 16-18. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16 och 18-, socialutskottet 14-15 och 18- samt civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige

Motion 2018/19:3108 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:3108 av Paula Bieler m.fl. SD med anledning av prop. 2018/19:128 Förlängning av lagen om tillfälliga begränsningar av möjligheten att få uppehållstillstånd i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta proposition 2018/19:128 punkt 1 med den ändringen att den tillfälliga


Utskottsberedning: 2018/19:SfU26
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2018/19:3108 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2018/19:3108 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 92 kB)

Förebyggande arbete för att stötta kvinnor vid oönskad graviditet

Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. SD Förebyggande arbete för att stötta kvinnor vid oönskad graviditet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka det förebyggande arbetet för att stötta kvinnor vid en oönskad graviditet och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2018/19:SoU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2018/19:2477 av Julia Kronlid m.fl. (SD) (pdf, 84 kB)

En hållbar och rättssäker asylpolitik

Motion 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. SD En hållbar och rättssäker asylpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om hjälp i närområdena och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett moratorium för


Utskottsberedning: 2018/19:AU7 2018/19:SfU16 2018/19:SfU4 2018/19:SoU9
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 24 avslag

Motion 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. (SD) (docx, 83 kB) Motion 2018/19:2990 av Paula Bieler m.fl. (SD) (pdf, 121 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.