Jennie Åfeldt (SD)

Jennie Åfeldt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 65
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jennie.afeldt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-01-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 16-18. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16 och 18-, socialutskottet 14-15 och 18- samt civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:159 Vissa identitetsfrågor inom utlänningsrätten

Motion 2020/21:3921 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt (båda SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3921 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt båda SD med anledning av prop. 2020/21:159 Vissa identitetsfrågor inom utlänningsrätten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag med den ändringen att 9 kap. 8 utlänningslagen 2005:716 får den lydelse som framgår


Utskottsberedning: 2020/21:SfU24
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): 12 avslag

Motion 2020/21:3921 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt (båda SD) (docx, 84 kB) Motion 2020/21:3921 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt (båda SD) (pdf, 124 kB)

med anledning av prop. 2020/21:120 Ökad säkerhet för vissa identitets- och uppehållshandlingar - anpassning av svensk rätt till en ny EU-förordning

Motion 2020/21:3894 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt (båda SD)

Motion till riksdagen 2020/21:3894 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt båda SD med anledning av prop. 2020/21:120 Ökad säkerhet för vissa identitets- och uppehållshandlingar anpassning av svensk rätt till en ny EU-förordning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2020/21:SfU23
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2020/21:3894 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt (båda SD) (docx, 73 kB) Motion 2020/21:3894 av Jonas Andersson i Skellefteå och Jennie Åfeldt (båda SD) (pdf, 90 kB)

Klassaspekter i narkotikamissbruket

Skriftlig fråga 2020/21:1995 av Jennie Åfeldt (SD)

Fråga 2020/21:1995 Klassaspekter i narkotikamissbruket av Jennie Åfeldt SD till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson har vid flertalet tillfällen uttalat sig om vilka det är som håller igång droghandeln. Bland annat har statsrådet påstått att det är belagt

Inlämnad: 2021-02-26 Svarsdatum: 2021-03-10 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1995 av Jennie Åfeldt (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se