Jennie Åfeldt (SD)

Jennie Åfeldt (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 65
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jennie.afeldt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2016-09-27 – 2018-09-24
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-09-27
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2015-01-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-18
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot socialförsäkringsutskottet 16-18. Suppleant socialförsäkringsutskottet 14-16 och 18-, socialutskottet 14-15 och 18- samt civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Missbruk i olika former måste tas på större allvar

Motion 2019/20:3227 av Jennie Åfeldt och Christina Östberg (båda SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3227 av Jennie Åfeldt och Christina Östberg båda SD Missbruk i olika former måste tas på större allvar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för mer forskning kring andra typer av missbruk än de vanligaste och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2019/20:SoU9 2019/20:UbU16
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3227 av Jennie Åfeldt och Christina Östberg (båda SD) (docx, 71 kB) Motion 2019/20:3227 av Jennie Åfeldt och Christina Östberg (båda SD) (pdf, 83 kB)

Suicidpreventiva åtgärder

Motion 2019/20:3203 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3203 av Markus Wiechel m.fl. SD Suicidpreventiva åtgärder Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ekonomiskt stöd till frivilligorganisationer som arbetar för att förebygga och förhindra suicid, och detta tillkännager riksdagen för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:SoU5 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2019/20:3203 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3203 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 88 kB)

Utökat stöd till hemlösa, villkorat försörjningsstöd samt ökad kontroll vid vård av personer som lider av missbruk eller psykiska sjukdomar

Motion 2019/20:3197 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2019/20:3197 av Markus Wiechel m.fl. SD Utökat stöd till hemlösa, villkorat försörjningsstöd samt ökad kontroll vid vård av personer som lider av missbruk eller psykiska sjukdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bekämpa hemlöshet och tillkännager


Utskottsberedning: 2019/20:SoU9
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2019/20:3197 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3197 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se