Jasmin Farid (M)

Jasmin Farid (M)

Tjänstgörande ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 142
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jasmin.farid[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Magdalena Schröder
    • Skatteutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-03-23 – 2022-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-03-23 – 2022-08-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:534 av Jasmin Farid (M) 22 juni 2022 Nya parkeringsregler för elsparkcyklar
Interpellationsdebatt 2021/22:465 av Jasmin Farid (M) 10 maj 2022 Nya Skurubrons finansiering
Interpellationsdebatt 2021/22:472 av Kjell Jansson (M) 10 maj 2022 Skattehöjningar
Interpellationsdebatt 2021/22:471 av Jasmin Farid (M) 10 maj 2022 Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö

Dokument:

Underhåll av vägnätet

Interpellation 2021/22:555 av Jasmin Farid (M)

Interpellation 2021/22:555 Underhåll av vägnätet av Jasmin Farid M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I dag ser vi hur allt fler kommuner drabbas av uteblivna investeringar på de statliga vägarna, vilket har gjort trafiksituationer runt om i landet alltmer ansträngda. Vi ser kommuner som har tvingats att införa

Inlämnad: 2022-06-16 Svarsdatum: 2022-06-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2021/22:555 av Jasmin Farid (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak

Motion 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:245 Höjd skatt på alkohol och tobak. Motivering Regeringens proposition omfattar de skattehöjningar på alkohol och tobak som

Inlämnad: 2022-06-15 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 91 kB) Motion 2021/22:4772 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Den administrativa kostnaden för Skurubron

Interpellation 2021/22:548 av Jasmin Farid (M)

Interpellation 2021/22:548 Den administrativa kostnaden för Skurubron av Jasmin Farid M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Skurubron på väg 222 är den enda landförbindelsen mellan Stockholm och östra Nacka samt Värmdö. Öster om Skurubron bor 35 000 Nackabor och 46 000 Värmdöbor som skulle drabbas av en dubbel

Inlämnad: 2022-06-14 Svarsdatum: 2022-06-27 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2021/22:548 av Jasmin Farid (M) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.