Jasmin Farid (M)

Jasmin Farid (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1992

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-08-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-03-23 – 2022-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-03-23 – 2022-08-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:555 av Jasmin Farid (M) 27 juni 2022 Underhåll av vägnätet
Interpellationsdebatt 2021/22:548 av Jasmin Farid (M) 27 juni 2022 Den administrativa kostnaden för Skurubron
Interpellationsdebatt 2021/22:534 av Jasmin Farid (M) 22 juni 2022 Nya parkeringsregler för elsparkcyklar
Interpellationsdebatt 2021/22:465 av Jasmin Farid (M) 10 maj 2022 Nya Skurubrons finansiering

Dokument:

Skattehöjningar

Interpellation 2021/22:472 av Kjell Jansson (M)

Interpellation 2021/22:472 Skattehöjningar av Kjell Jansson M till Finansminister Mikael Damberg S Den här våren presenterar Socialdemokraterna den sista budgeten för mandatperioden. Det kan därför vara på sin plats att summera vad som har hänt och vad som är resultatet av dessa åtta år med socialdemokratiskt styre. Vid

Inlämnad: 2022-04-29 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:472 av Kjell Jansson (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skattehöjningar

Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö

Interpellation 2021/22:471 av Jasmin Farid (M)

Interpellation 2021/22:471 Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö av Jasmin Farid M till Finansminister Mikael Damberg S Efter åtta år av socialdemokratiskt styre kan det vara på sin plats att summera vad som har hänt och vad som är resultatet av den politik som regeringen fört. Skattehöjningar av olika slag har

Inlämnad: 2022-04-29 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:471 av Jasmin Farid (M) (pdf, 89 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Skattehöjningar kopplade till klimat och miljö

Nya skatter och skattehöjningar

Interpellation 2021/22:470 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2021/22:470 Nya skatter och skattehöjningar av Niklas Wykman M till Finansminister Mikael Damberg S Den här våren har den socialdemokratiska regeringen presenterat den sista budgeten för mandatperioden. Det kan därför vara på sin plats att summera vad som har hänt och vad som är resultatet av dessa åtta

Inlämnad: 2022-04-29 Besvarare: Finansminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2021/22:470 av Niklas Wykman (M) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nya skatter och skattehöjningar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.