Jasmin Farid (M)

Jasmin Farid (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1992

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-08-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-03-23 – 2022-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-03-23 – 2022-08-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:555 av Jasmin Farid (M) 27 juni 2022 Underhåll av vägnätet
Interpellationsdebatt 2021/22:548 av Jasmin Farid (M) 27 juni 2022 Den administrativa kostnaden för Skurubron
Interpellationsdebatt 2021/22:534 av Jasmin Farid (M) 22 juni 2022 Nya parkeringsregler för elsparkcyklar
Interpellationsdebatt 2021/22:465 av Jasmin Farid (M) 10 maj 2022 Nya Skurubrons finansiering

Dokument:

Nya parkeringsregler för elsparkcyklar

Interpellation 2021/22:534 av Jasmin Farid (M)

Interpellation 2021/22:534 Nya parkeringsregler för elsparkcyklar av Jasmin Farid M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S OECD presenterade nyligen en rapport, Transport Strategies for Net-Zero Systems by Design där politiska åtgärder för att främja delad mikromobilitet, till exempel elsparkcyklar, anses fundamentala

Inlämnad: 2022-06-01 Svarsdatum: 2022-06-22 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2021/22:534 av Jasmin Farid (M) (pdf, 117 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nya parkeringsregler för elsparkcyklar

med anledning av prop. 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning

Motion 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2021/22:240 BNP-indexering av skatterna på kemikalier i viss elektronik och avfallsförbränning.

Inlämnad: 2022-05-25 Förslag: 1
Utskottsberedning: SkU

Motion 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4752 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor – ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk

Motion 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:228 Skattelättnad för arbetsresor ett enklare och färdmedelsneutralt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att den föreslagna övre avståndsgränsen för arbetsresor inte ska


Utskottsberedning: 2021/22:SkU29
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 1 avslag, 2 bifall,

Motion 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4728 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.