Jasmin Farid (M)

Jasmin Farid (M)

Tillgänglig ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län
Född år 1992

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-08-01

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-03-23 – 2022-08-01
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2022-03-23 – 2022-08-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2021/22:555 av Jasmin Farid (M) 27 juni 2022 Underhåll av vägnätet
Interpellationsdebatt 2021/22:548 av Jasmin Farid (M) 27 juni 2022 Den administrativa kostnaden för Skurubron
Interpellationsdebatt 2021/22:534 av Jasmin Farid (M) 22 juni 2022 Nya parkeringsregler för elsparkcyklar
Interpellationsdebatt 2021/22:465 av Jasmin Farid (M) 10 maj 2022 Nya Skurubrons finansiering

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:217 Stärkt kontroll och kvalitet i folkbokföringen

Motion 2021/22:4683 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4683 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:217 Stärkt kontroll och kvalitet i folkbokföringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge relevanta myndigheter förutsättningar att lagra biometriska data och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2021/22:SkU28
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4683 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4683 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2021/22:165 Ändrade transparensregler inom energibeskattningen

Motion 2021/22:4626 av Niklas Wykman m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4626 av Niklas Wykman m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:165 Ändrade transparensregler inom energibeskattningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att beloppsgränsen för krav på uppgifter om stödmottagare bör sättas till EU:s minimikrav


Utskottsberedning: 2021/22:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:4626 av Niklas Wykman m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4626 av Niklas Wykman m.fl. (M) (pdf, 76 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.