Jan R Andersson (M)

Jan R Andersson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 12
Titel Politisk sekreterare.
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865006
E-post jan.r.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-11-22
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2011-11-23 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2008-01-29 – 2008-05-07
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Suppleant 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Suppleant 2007-06-04 – 2010-10-12
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-10-09

  • Utbildning

    Gymnasieskola, 4-årig teknisk linje, Midskogsskolan i Luleå, slutår 91. Militärtjänst och reservofficersutbildning Ing 3/Arméns fältarbetscentrum, Eksjö, slutår 93. Studier vid Luleå tekniska högskola och Umeå universitet 94-97.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Västerbottens läns landsting 96-98. Politisk sekreterare, Kalmar kommun 99-06.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Luleå 92-94. Kommunfullmäktig, Kalmar 02-. Vice ordförande, barn- och ungdomsnämnden 02-06. Ledamot, Regionförbundet i Kalmar läns styrelse.
  • Bostadsort

    Kalmar
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot socialutskottet 06-11, sammansatta justitie- och socialutskottet 08, justitieutskottet 11-14 och försvarsutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 06-10 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16. Suppleant EU-nämnden 07-10 och OSSE- delegationen 14-.
  • Föräldrar

    Företagaren Stig-Arne Andersson och Birgit Andersson, f. Hansson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utbyggnaden av E 22

Motion 2006/07:T313 av Jeppe Johnsson m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2006/07:T313 av Jeppe Johnsson m.fl. m Utbyggnaden av E 22 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om utbyggnaden av E 22. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om alternativ finansiering av utbyggnaden


Utskottsberedning: 2006/07:TU1
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2006/07:T313 av Jeppe Johnsson m.fl. (m) (doc, 47 kB)

Miljöprövning av uranbrytning i Sverige

Motion 2006/07:N263 av Jan R Andersson (m)

Motion till riksdagen 2006/07:N263 av Jan R Andersson m Miljöprövning av uranbrytning i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att se över eventuella miljökonsekvenser kring uranbrytning i Sverige. Motivering För närvarande sker prospektering


Utskottsberedning: 2006/07:NU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:N263 av Jan R Andersson (m) (doc, 38 kB)

Kustnära ålfiske

Motion 2006/07:MJ274 av Jan R Andersson (m)

Motion till riksdagen 2006/07:MJ274 av Jan R Andersson m Kustnära ålfiske Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om förändring av kustnära ålfiske. Motivering Det svenska kustfisket har en stark tradition för boende längs våra kuster och större insjöar.


Utskottsberedning: 2006/07:MJU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:MJ274 av Jan R Andersson (m) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se