Jan Jennehag (V)

Jan Jennehag (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Titel sekreterare
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1986-10-07 – 1998-10-05
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1994-10-18 – 1998-10-04
    • Suppleant 1992-11-02 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-10-04
    • Ledamot 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1986-10-07 – 1988-10-02
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 1996-10-21 – 1996-11-20
    • Deputerad 1995-10-26 – 1995-12-06
    • Valberedningen

    • Ledamot 1994-10-03 – 1998-10-05
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1997/98:175 Sveriges tillträde till konventionen om förbud mot användning, lagring, produktion och överföring av antipersonella minor (truppminor) samt om deras förstöring

Motion 1997/98:U67 av Bodil Francke Ohlsson m.fl. (mp, v)

Motion till riksdagen 1997/98:U67 av Bodil Francke Ohlsson m.fl. mp, v med anledning av prop. 1997/98:175 Sveriges tillträde till konventionen om förbud mot användning, lagring, produktion och överföring av antipersonella minor truppminor samt om deras förstöring Motion till riksdagen 1997/98:U67 av Bodil Francke Ohlsson


Utskottsberedning: 1997/98:UU25

med anledning av prop. 1997/98:174 Sveriges tillträde till Förenta Nationernas fördrag om fullständigt förbud mot kärnsprängningar

Motion 1997/98:U66 av Eva Zetterberg m.fl. (v, mp)

Motion till riksdagen 1997/98:U66 av Eva Zetterberg m.fl. v, mp med anledning av prop. 1997/98:174 Sveriges tillträde till Förenta Nationernas fördrag om fullständigt förbud mot kärnsprängningar Motion till riksdagen 1997/98:U66 av Eva Zetterberg m.fl. v, mp med anledning av prop. 1997/98:174 Sveriges tilltr�de till


Utskottsberedning: 1997/98:UU25

med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m.

Motion 1997/98:Fö12 av Jan Jennehag m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1997/98:Fö12 av Jan Jennehag m.fl. v med anledning av prop. 1997/98:84 Försvarsmaktens ekonomi och verksamhet år 1998 m.m. Regeringen menar att extraordinära åtgärder fordras för att bringa ordning i Försvarsmaktens ekonomi och planering. Vänsterpartiet har ingen annan mening i den saken. Riksdagen


Utskottsberedning: ---1997/98:FöU11
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se