Jan Fransson (S)

Jan Fransson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel byrådirektör
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1994-04-17

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1979-10-01 – 1994-04-17
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1992-11-10
    • Vice ordförande 1990-10-09 – 1991-09-29
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1993-10-07 – 1994-04-17
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-04-17
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1988-11-07 – 1991-09-29
    • EES-utskottet

    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04
    • Ledamot 1992-05-26 – 1993-06-04

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor

Motion 1990/91:So86 av Sven-Gösta Signell m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:So86 av Sven-Gösta Signell m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:175 Vissa folkhälsofrågor Regeringen föreslår i prop. 1990/91:175 att ett statligt folkhälsoinstitut skall inrättas fr.o.m. den 1 januari 1992. Institutets huvuduppgift skall vara att på nationell nivå driva folkhälsofrämjande


Utskottsberedning: -1990/91:SoU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:87 Näringspolitik för tillväxt

Motion 1990/91:Ub65 av Jan Fransson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub65 av Jan Fransson m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:87 Näringspolitik för tillväxt Regeringens proposition 1990/91:87 syftar till att få fart på Sverige. De kraftfulla investeringar i infrastruktur och utbildning som nu föreslås tror vi kommer att främja företagens konkurrenskraft


Utskottsberedning: -1990/91:UbU12
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1990/91:87 Näringspolitik för tillväxt

Motion 1990/91:Ub64 av Jan Fransson m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1990/91:Ub64 av Jan Fransson m.fl. s med anledning av prop. 1990/91:87 Näringspolitik för tillväxt Regeringens proposition 1990/91:87 om näringspolitik för tillväxt har som en av sina utgångspunkter, att utbildning och kontinuerlig kompetensuppbyggnad är av central betydelse för näringslivets


Utskottsberedning: --1990/91:UbU12
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.