Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Trafikverkets möjligheter att disponera anslag

Interpellation 2011/12:147 av Ygeman, Anders (S)

den 24 november Interpellation 2011/12:147 Trafikverkets möjligheter att disponera anslag av Anders Ygeman S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M Sveriges Television har uppmärksammat att Trafikverket använt 125 miljoner kronor av ett extra anslag för drift och underhåll av järnvägar på sammanlagt 800 miljoner

Inlämnad: 2011-11-24 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Trafikverkets möjligheter att disponera anslag

Nordiska rådet

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. M Nordiska rådet M0460 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering Nya tider kräver nya och moderna samarbetsformer. Dagens förutsättningar


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 58 kB) Motion 2011/12:U282 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (pdf, 160 kB)

Äldre adoptivföräldrar

Motion 2011/12:So427 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2011/12:So427 av Jan-Evert Rådhström m.fl. M Äldre adoptivföräldrar M0790 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheterna till adoption för äldre föräldrar. Motivering Att ha barn är ingen rättighet men genom internationell


Utskottsberedning: 2012/13:SoU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:So427 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 50 kB) Motion 2011/12:So427 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (pdf, 139 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.