Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nordiska rådet

Motion 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. M Nordiska rådet m1439 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering De nordiska ländernas politik och samarbeten har genom historien sammanflätats


Utskottsberedning: 2011/12:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (doc, 51 kB) Motion 2010/11:U311 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (M) (pdf, 150 kB)

Tilläggsavgift på trängselskatt

Motion 2010/11:Sk432 av Jan-Evert Rådhström (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk432 av Jan-Evert Rådhström M Tilläggsavgift på trängselskatt m1078 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av tilläggsavgiften på trängselskatten. Motivering I Stockholm används idag ett system med trängselskatt


Utskottsberedning: 2010/11:SkU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk432 av Jan-Evert Rådhström (M) (doc, 47 kB) Motion 2010/11:Sk432 av Jan-Evert Rådhström (M) (pdf, 120 kB)

Äldre adoptivföräldrar

Motion 2010/11:So542 av Jan-Evert Rådhström och Åsa Coenraads (M)

Motion till riksdagen 2010/11:So542 av Jan-Evert Rådhström och Åsa Coenraads M Äldre adoptivföräldrar m1637 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjligheterna till adoption för äldre föräldrar. Motivering Långt ifrån alla barn får i dag de möjligheter


Utskottsberedning: 2010/11:SoU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So542 av Jan-Evert Rådhström och Åsa Coenraads (M) (doc, 46 kB) Motion 2010/11:So542 av Jan-Evert Rådhström och Åsa Coenraads (M) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.