Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Nordiska rådet

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. m Nordiska rådet m1554 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Nordiska rådet ska avskaffas. Motivering När Nordiska rådet bildades 1952 skedde det i en tid av oro och i kölvattnet


Utskottsberedning: 2009/10:UU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) (doc, 55 kB) Motion 2009/10:U268 av Jan-Evert Rådhström m.fl. (m) (pdf, 161 kB)

Haveriutredningar vid självmord

Motion 2009/10:So543 av Bertil Kjellberg och Jan-Evert Rådhström (m)

Motion till riksdagen 2009/10:So543 av Bertil Kjellberg och Jan-Evert Rådhström m Haveriutredningar vid självmord m1360 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om haveriutredningar, t.ex. lex Bobby, vid självmord. Motivering Riksdagen har antagit ett


Utskottsberedning: 2009/10:SoU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So543 av Bertil Kjellberg och Jan-Evert Rådhström (m) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:So543 av Bertil Kjellberg och Jan-Evert Rådhström (m) (pdf, 137 kB)

Säkerhetsnämnder

Motion 2009/10:Fö214 av Jan-Evert Rådhström och Björn Hamilton (m)

Motion till riksdagen 2009/10:Fö214 av Jan-Evert Rådhström och Björn Hamilton m Säkerhetsnämnder m1553 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om säkerhetsnämnder. Motivering Enligt svensk lag skall allmänheten ha möjlighet att få insyn i det kärntekniska


Utskottsberedning: 2009/10:FöU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Fö214 av Jan-Evert Rådhström och Björn Hamilton (m) (doc, 38 kB) Motion 2009/10:Fö214 av Jan-Evert Rådhström och Björn Hamilton (m) (pdf, 154 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.