Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vägverkets tågsatsning

Skriftlig fråga 2005/06:1999 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 11 augusti Fråga 2005/06:1999 av Jan-Evert Rådhström m till statsrådet Ulrica Messing s Vägverkets tågsatsning I svar på fråga 2005/06:1475 om Vägverkets järnvägstransporter meddelade statsrådet att förutom transporter som är förenliga med verkets uppgifter alternativt av tillfällig natur ska inte Vägverket

Inlämnad: 2006-08-11 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Cabotage

Skriftlig fråga 2005/06:1514 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 2 maj Fråga 2005/06:1514 av Jan-Evert Rådhström m till statsrådet Ulrica Messing s Cabotage Regeringen har beslutat att förlänga övergångsperioden för vägcabotage, det vill säga utlandsregistrerade lastbilars tillfälliga inrikestransporter i Sverige, med två år. Förlängningen berör Tjeckien, Estland, Lettland,

Inlämnad: 2006-05-02 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Vägverkets tågsatsning

Skriftlig fråga 2005/06:1475 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 26 april Fråga 2005/06:1475 av Jan-Evert Rådhström m till statsrådet Ulrica Messing s Vägverkets tågsatsning Vägverket har en liten men växande tågverksamhet. Syftet är i första hand att transportera salt vintertid till den egna vinterväghållningen samt grus och sten till asfaltverk. Tågverksamheten verkar dock

Inlämnad: 2006-04-26 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.