Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

specialfängelse

Skriftlig fråga 2003/04:1522 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 12 augusti Fråga 2003/04:1522 av Jan-Evert Rådhström m till justitieminister Thomas Bodström om specialfängelse Tre fängelser har på kort tid utsatts för rymningar: Kumla i vintras, Hall för några veckor sedan och nu senast Norrtälje. Det var emellertid inte förrän efter den tredje rymningen som Bodström lite mer

Inlämnad: 2004-08-12 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Värmlands vägnät

Skriftlig fråga 2003/04:1507 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 9 augusti Fråga 2003/04:1507 av Jan-Evert Rådhström m till statsrådet Ulrica Messing om Värmlands vägnät Onsdagen den 4 augusti föll det över 100 millimeter regn över delar av Värmland. Det medförde stora skador på vägnätet. Skador som ej går att åtgärda inom den resursram som regering och riksdag har anslagit

Inlämnad: 2004-08-09 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2003/04:160 Fortsatt arbete för en säker vägtrafik

Motion 2003/04:T21 av Elizabeth Nyström m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2003/04:T21 av Elizabeth Nyström m.fl. m med anledning av prop. 2003/04:160 Fortsatt arbete för en säker vägtrafik Sammanfattning Bristande trafiksäkerhet är i dag en av våra största och viktigaste folkhälsofrågor. Detta illustreras exempelvis av att trafikolyckor är den vanligaste dödsorsaken


Utskottsberedning: 2004/05:TU2 2004/05:TU4
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 15 avslag, 1 bifall,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.