Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1998/99:99 Sammanslagning av Telia AB och Telenor AS

Motion 1998/99:N14 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:N14 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:99 Sammanslagning av Telia AB och Telenor AS Principiella utgångspunkter Svenska staten är den enskilt största ägaren av rent kommersiella varu- och tjänsteproducerande företag. Det sammanlagda marknadsvärdet av de statliga


Utskottsberedning: ----1998/99:NU14
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi32 av Per Westerberg m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi32 av Per Westerberg m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition Den av regeringen förda politiken resulterar i minskat nyföretagande, ökad arbetslöshet och betydande flykt av kompetens och företag från landet. För att få till stånd fler riktiga jobb


Utskottsberedning: --1998/99:FiU27
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition

Motion 1998/99:Fi28 av Per-Richard Molén m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1998/99:Fi28 av Per-Richard Molén m.fl. m med anledning av prop. 1998/99:100 1999 års ekonomiska vårproposition Botniabanan Den totala kostnaden för Botniabanan är ännu inte redovisad, vilket gör det omöjligt att politiskt ställa detta järnvägsprojekt mot andra angelägna infra- strukturinvesteringar.


Utskottsberedning: ---1998/99:FiU27
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.