Jan-Evert Rådhström (M)

Jan-Evert Rådhström (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Värmlands län
Titel Företagare
Född år 1960

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Vice ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-02 – 2006-10-25
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2010-10-13 – 2014-09-29
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2005-10-27 – 2014-09-29

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Avskaffandet av balanskravet för adoption

Skriftlig fråga 2007/08:448 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 11 december Fråga 2007/08:448 Avskaffandet av balanskravet för adoption av Jan-Evert Rådhström m till socialminister Göran Hägglund kd I februari 2007 fick statsrådet en fråga om balanskravet för adoption och om regeringen hade för avsikt att reformera dagens orättfärdiga system som innebär att om två adoptionsorganisationer

Inlämnad: 2007-12-11 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

Lokalisering av huvudkontor och ledning för krismyndighet

Skriftlig fråga 2007/08:409 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 4 december Fråga 2007/08:409 Lokalisering av huvudkontor och ledning för krismyndighet av Jan-Evert Rådhström m till försvarsminister Sten Tolgfors m I betänkandet Alltid redo SOU 2007:31 som publicerades den 7 maj föreslås att Räddningsverket, Krisberedskapsmyndigheten och Styrelsen för psykologiskt försvar

Inlämnad: 2007-12-04 Besvarare: Sten Tolgfors (M)

Bed and breakfast-skyltning

Skriftlig fråga 2006/07:849 av Rådhström, Jan-Evert (m)

den 14 mars Fråga 2006/07:849 Bed and breakfast skyltning av Jan-Evert Rådhström m till statsrådet Åsa Torstensson c Vägverket har kommit med ett förslag om att ingen vägskyltning som rör pensionat och gästgiverier i Sverige får använda uttrycket bed and breakfast Detta trots att begreppet sedan många år är

Inlämnad: 2007-03-14 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.