Jan Ertsborn (FP)

Jan Ertsborn (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Hallands län
Titel Advokat
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-05 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-01-17 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-05-18 – 2007-01-10
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Friluftsrörelsens betydelse

Motion 2013/14:Kr300 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr300 av Anita Brodén m.fl. FP Friluftsrörelsens betydelse FP821 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om friluftsrörelsens betydelse för folkhälsa, integration och kunskap kring allemansrätten. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2013/14:KrU5 2013/14:SfU5
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2013/14:Kr300 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 69 kB)

Beskattning av personaloptioner

Motion 2013/14:Sk333 av Hans Backman m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:Sk333 av Hans Backman m.fl. FP Beskattning av personaloptioner FP702 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en översyn av beskattningen av personaloptioner. Motivering Sverige behöver många nya företag, särskilt innovativa


Utskottsberedning: 2013/14:SkU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sk333 av Hans Backman m.fl. (FP) (doc, 55 kB)

Hållbar turism

Motion 2013/14:N332 av Anita Brodén m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2013/14:N332 av Anita Brodén m.fl. FP Hållbar turism FP804 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en kraftsamling vad gäller marknadsföring i syfte att presentera Sverige som ett intressant rese- och turistmål. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2013/14:NU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2013/14:N332 av Anita Brodén m.fl. (FP) (doc, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se