Jan Ertsborn (FP)

Jan Ertsborn (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Hallands län
Titel Advokat
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-05 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-01-17 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-05-18 – 2007-01-10
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Försäkringskassan och valutakurser

Skriftlig fråga 2008/09:692 av Ertsborn, Jan (fp)

den 4 mars Fråga 2008/09:692 Försäkringskassan och valutakurser av Jan Ertsborn fp till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Det förekommer inte så sällan att enskilda personer betalar sina sjukvårdskostnader i utlandet och sedermera får sina utlägg reglerade av Försäkringskassan. Eftersom den enskildes betalning

Inlämnad: 2009-03-04 Besvarare: Göran Hägglund (KD)

En könsneutral äktenskapslagstiftning (väckt enligt 3 kap. 13 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. (m, c, fp)

Motion till riksdagen 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. m, c, fp En könsneutral äktenskapslagstiftning väckt enligt 3 kap. 13 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt m930 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar, med avslag på regeringens förslag i proposition 2008/09:80 Äktenskapsfrågor i


Utskottsberedning: 2008/09:CU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2008/09:C9 av Lars Lindblad m.fl. (m, c, fp) (doc, 221 kB)

Europadomstolen

Skriftlig fråga 2008/09:271 av Ertsborn, Jan (fp)

den 19 november Fråga 2008/09:271 Europadomstolen av Jan Ertsborn fp till utrikesminister Carl Bildt m Europadomstolen i Strasbourg är den yttersta garanten för att medlemsstaterna i Europarådet följer Europakonventionen om de mänskliga rättigheterna. Europadomstolen fyller nästa år 50 år och meddelade i september

Inlämnad: 2008-11-19 Besvarare: Carl Bildt (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se