Jan Ertsborn (FP)

Jan Ertsborn (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Hallands län
Titel Advokat
Född år 1944

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2014-09-29
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-10-05 – 2014-09-29
    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-24 – 2007-10-03
    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-14
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2006-01-17 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Valberedningen

    • Ledamot 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2003-05-18 – 2007-01-10
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Besvärsnämnden

    • Suppleant 2002-10-15 – 2003-07-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Arbetsmiljöverket och praoverksamheten

Skriftlig fråga 2005/06:2049 av Ertsborn, Jan (fp)

den 22 augusti Fråga 2005/06:2049 av Jan Ertsborn fp till statsrådet Ibrahim Baylan s Arbetsmiljöverket och praoverksamheten Det är omvittnat av elever, lärare och näringsliv att praoverksamheten är ytterst värdefull och lärorik. Framför allt ger det elever kunskap om arbetslivet som skolan inte kan ge. Nyligen

Inlämnad: 2006-08-22 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Regelsystem kring kostnadsfördelning mellan stat och kommun

Skriftlig fråga 2005/06:1784 av Ertsborn, Jan (fp)

den 9 juni Fråga 2005/06:1784 av Jan Ertsborn fp till socialminister Berit Andnor s Regelsystem kring kostnadsfördelning mellan stat och kommun I medierna kan vi just nu läsa om tre gravt utvecklingsstörda personer som bott tillsammans i 33 år i ett gruppboende i Österåkers kommun och som nu tvingas att dela på

Inlämnad: 2006-06-09 Besvarare: Berit Andnor (S)

Skadestånd till traffickingoffer

Skriftlig fråga 2005/06:1717 av Ertsborn, Jan (fp)

den 30 maj Fråga 2005/06:1717 av Jan Ertsborn fp till justitieminister Thomas Bodström s Skadestånd till traffickingoffer I våra domstolar utdöms skadestånd till traffickingoffer i samband med att gärningsmännen döms för grovt koppleri eller människohandel. Efter huvudförhandlingen i brottmålen har dessa offer inte

Inlämnad: 2006-05-30 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se