Jan Ericson (M)

Jan Ericson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 20
Titel Jur.kand.
Född år 1961
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866693
E-post jan.ericson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Vice ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-11-17 – 2014-09-29
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-10-13
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2019-02-14 –
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-03-31
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Vice ordförande 2019-04-01 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 06-10 och 17-18, utbildningsutskottet 10-14, finansutskottet 14- och EU-nämnden 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-14, arbetsmarknadsutskottet 10-14 och utbildningsutskottet 18-. Ledamot Riksrevisionens parlamentariska råd 18-19. Vice ordförande riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Föräldrar

    Ekonomen Herbert Ericson och lågstadieläraren Marit Ericson.
  • Utbildning

    Jur.kand., Göteborgs universitet 93.
  • Anställningar

    SEB 86-08.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Mark 03-06, 10 och 14. Ledamot, utbildningsnämnden 98-05, kommunstyrelsen 03-06, arbetsutskottet 03-06, räddningsnämnden och krisledningsnämnden 03-06. Ordförande, brottsförebyggande rådet, Marks kommun 03-06. Ledamot, skattenämnden, regionskattenämnden och storföretagsskattenämnden, Västra Götalands län 03-06. Ersättare, kyrkorådet och kyrkofullmäktige samt ledamot av valnämnden, Sätila församling 97-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Sätila moderata partiförening 98-10. Vice ordförande, Moderaterna i Marks kommun 03-, gruppledare 03-06. Ledamot, förbundsstyrelsen, politiska utskottet och valledningen, Moderaterna i Södra Älvsborgs län 03-07. Vice ordförande, Saco-föreningen, SEB Västra Sverige 99-07. Styrelseledamot, Sacos koncernfackstyrelse inom SEB Sverige 02-06. Styrelseledamot och kassör, Föräldrakooperativet Bybarna ekonomiska förening 96-01.
  • Bostadsort

    Ubbhult

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kärnkraftens roll i taxonomin

Skriftlig fråga 2021/22:33 av Jan Ericson (M)

Fråga 2021/22:33 Kärnkraftens roll i taxonomin av Jan Ericson M till Finansminister Magdalena Andersson S Jag har fått kännedom om att Frankrikes regering avser att tillskriva EU-kommissionen angående kärnkraftens viktiga roll för en hållbar utveckling och dess betydelse inom taxonomin. Man pekar bland annat på vikten

Inlämnad: 2021-09-23 Svarsdatum: 2021-09-29 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2021/22:33 av Jan Ericson (M) (pdf, 76 kB)

Ökat fokus på klimatanpassning

Motion 2021/22:178 av Jan Ericson (M)

Motion till riksdagen 2021/22:178 av Jan Ericson M Ökat fokus på klimatanpassning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ökat fokus på klimatanpassning och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt kraftigare kritik kommer från försäkringsbolagen mot regeringens

2021-09-22

Motion 2021/22:178 av Jan Ericson (M) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:178 av Jan Ericson (M) (pdf, 65 kB)

Se över lagar och regler för att trygga framtiden för det rullande kulturarvet

Motion 2021/22:171 av Jan Ericson och Lars Beckman (båda M)

Motion till riksdagen 2021/22:171 av Jan Ericson och Lars Beckman båda M Se över lagar och regler för att trygga framtiden för det rullande kulturarvet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över lagar och regler för att trygga framtiden för det rullande kulturarvet

2021-09-22

Motion 2021/22:171 av Jan Ericson och Lars Beckman (båda M) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:171 av Jan Ericson och Lars Beckman (båda M) (pdf, 73 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se