Jan Emanuel Johansson (S)

Jan Emanuel Johansson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Ersättare 2002-09-30 – 2004-06-14
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-03-11 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2004-11-12 – 2006-10-02
    • Ledig 2004-10-11 – 2004-11-11
    • Ordinarie 2004-06-15 – 2004-10-10
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-02-11 – 2008-04-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-12-14 – 2009-02-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-02-11 – 2008-04-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-02-11 – 2008-04-13
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-12-16 – 2009-02-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-06-11 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan

Motion 2008/09:Ub36 av Marie Granlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub36 av Marie Granlund m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:199 Högre krav och kvalitet i den nya gymnasieskolan s37038 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2008/09:199. Vårt ställningstagande Under förra mandatperioden beslutade riksdagen, med bred enighet


Utskottsberedning: 2009/10:UbU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:Ub36 av Marie Granlund m.fl. (s) (doc, 65 kB) Motion 2008/09:Ub36 av Marie Granlund m.fl. (s) (pdf, 190 kB)

Våldet i Sri Lanka

Interpellation 2008/09:489 av Johansson, Jan Emanuel (s)

den 6 maj Interpellation 2008/09:489 Våldet i Sri Lanka av Jan Emanuel Johansson s till utrikesminister Carl Bildt m Den tamilska gerillan i Sri Lanka är helt omringad, med tiotusentals civila som en barriär mellan sig och regeringsarmén. Att regeringssidan i detta läge använder sig av artilleri och bombflyg är

Inlämnad: 2009-05-06 Besvarare: Carl Bildt (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Våldet i Sri Lanka

Polisen i Roslagen

Skriftlig fråga 2008/09:874 av Johansson, Jan Emanuel (s)

den 22 april Fråga 2008/09:874 Polisen i Roslagen av Jan Emanuel Johansson s till justitieminister Beatrice Ask m Trots nedskärningar på 70 miljoner kronor räknar polisen i Stockholms län med att få ett underskott om 50 miljoner kronor för 2009. Polisen i Roslagen i norra Stockholms län gör ett mycket bra arbete

Inlämnad: 2009-04-22 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.