Jan Emanuel Johansson (S)

Jan Emanuel Johansson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län
Titel föreståndare
Född år 1974

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2009-03-11 – 2010-10-04
    • Ordinarie 2004-11-12 – 2006-10-02
    • Ledig 2004-10-11 – 2004-11-11
    • Ordinarie 2004-06-15 – 2004-10-10
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2002-09-30 – 2004-06-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-02-11 – 2008-04-13
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2008-12-14 – 2009-02-01
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2008-02-11 – 2008-04-13
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2008-02-11 – 2008-04-13
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2008-12-16 – 2009-02-01
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2009-06-11 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och socialutskottet

    • Deputerad 2005-02-15 – 2005-03-16
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Deputerad 2006-02-09 – 2006-04-26
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Sexuella övergrepp på djur

Skriftlig fråga 2005/06:1982 av Johansson, Jan Emanuel (s)

den 7 augusti Fråga 2005/06:1982 av Jan Emanuel Johansson s till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Sexuella övergrepp på djur Under förra året lämnade Djurskyddsmyndigheten en rapport till regeringen om sexuella övergrepp på djur. I rapporten slår myndigheten fast att den nuvarande lagstiftningen inte är

Inlämnad: 2006-08-07 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Hundägares ansvar

Skriftlig fråga 2005/06:1940 av Johansson, Jan Emanuel (s)

den 24 juli Fråga 2005/06:1940 av Jan Emanuel Johansson s till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Hundägares ansvar I debatten om de så kallade kamphundarna förs ofta fram att det är hundarna som är samhällsfarliga. Uppfattningen är förståelig, inte minst efter incidenterna nyligen i Malmö där flera unga kvinnor

Inlämnad: 2006-07-24 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Diskriminering på innekrogar

Interpellation 2005/06:448 av Johansson, Jan Emanuel (s)

den 22 maj Interpellation 2005/06:448 av Jan Emanuel Johansson s till justitieminister Thomas Bodström s Diskriminering på innekrogar Diskrimineringen på storstädernas innekrogar är betydligt värre än vad som tidigare framkommit. Dörrvakterna gör inte sitt arbete som innebär att de ska skapa ordning och trygghet

Inlämnad: 2006-05-22 Besvarare: Thomas Bodström (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Diskriminering på innekrogar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.