Jan Björklund (L)

Jan Björklund (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2019-10-31
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-05
    • Folkpartiet liberalerna

    • Partiledare 2007-09-07 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Partiledare 2015-11-24 – 2019-06-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-09-05 – 2019-10-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-09-05
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2007-09-11 – 2014-10-03
    • Statsråd 2007-01-01 – 2007-09-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-19. Suppleant EU-nämnden 18-19 och konstitutionsutskottet 19-19. Ledamot utrikesnämnden 14-18 och krigsdelegationen 14-19. Suppleant Utrikesnämnden 18-19. Statsråd (skolminister), Utbildnings- och kulturdepartementet/Utbildningsdepartementet 061006-070911. Statsråd och chef (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 070911-141003, vice statsminister 101006-141003.
  • Föräldrar

    Handlanden Arne B. Björklund och Ragna Björklund, f. Olsrud.
  • Utbildning

    Officersexamen 85.
  • Anställningar

    Yrkesofficer 82-94. Borgarråd, Stockholm 94. Oppositionsborgarråd, Stockholm 94-98. Skolborgarråd, Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd, Stockholm 02.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolstyrelsen, Stockholms kommun 91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Folkpartiet liberalerna 07-15 och Liberalerna 15-19.
  • Litteratur

    En våg av frihet (96, antologi), Skolstart (02, tillsammans med Lars Leijonborg) och Våra drömmars skola (06, antologi).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning - Sveriges försvar 2016-2020

Motion 2014/15:3094 av Jan Björklund m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:3094 av Jan Björklund m.fl. FP med anledning av prop. 2014/15:109 Försvarspolitisk inriktning Sveriges försvar 20162020 Innehållsförteckning Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Motivering Säkerhetspolitisk utgångspunkt Ett allt aggressivare Ryssland måste styra försvarsprioriteringar


Utskottsberedning: 2014/15:FöU11 2014/15:UFöU5
Riksdagsbeslut (18 yrkanden): 18 avslag

Motion 2014/15:3094 av Jan Björklund m.fl. (FP) (docx, 59 kB) Motion 2014/15:3094 av Jan Björklund m.fl. (FP) (pdf, 115 kB)

med anledning av prop. 2014/15:99 Vårändringsbudget

Motion 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M, C, FP, KD)

Motion till riksdagen 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. M, C, FP, KD med anledning av prop. 2014/15:99 Vårändringsbudget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt regeringens förslag med de förändringar enligt kolumnen Avvikelse från regeringen


Utskottsberedning: 2014/15:FiU21
Riksdagsbeslut (16 yrkanden): 16 avslag

Motion 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M, C, FP, KD) (docx, 59 kB) Motion 2014/15:3089 av Anna Kinberg Batra m.fl. (M, C, FP, KD) (pdf, 97 kB)

med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition

Motion 2014/15:3087 av Jan Björklund m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2014/15:3087 av Jan Björklund m.fl. FP med anledning av prop. 2014/15:100 2015 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i avsnitt 414 i motionen. 1. Ett bra Sverige som kan bli ännu bättre


Utskottsberedning: 2014/15:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:3087 av Jan Björklund m.fl. (FP) (docx, 217 kB) Motion 2014/15:3087 av Jan Björklund m.fl. (FP) (pdf, 392 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.