Jan Björklund (L)

Jan Björklund (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2019-10-31
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-05
    • Folkpartiet liberalerna

    • Partiledare 2007-09-07 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Partiledare 2015-11-24 – 2019-06-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-09-05 – 2019-10-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-09-05
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2007-09-11 – 2014-10-03
    • Statsråd 2007-01-01 – 2007-09-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-19. Suppleant EU-nämnden 18-19 och konstitutionsutskottet 19-19. Ledamot utrikesnämnden 14-18 och krigsdelegationen 14-19. Suppleant Utrikesnämnden 18-19. Statsråd (skolminister), Utbildnings- och kulturdepartementet/Utbildningsdepartementet 061006-070911. Statsråd och chef (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 070911-141003, vice statsminister 101006-141003.
  • Föräldrar

    Handlanden Arne B. Björklund och Ragna Björklund, f. Olsrud.
  • Utbildning

    Officersexamen 85.
  • Anställningar

    Yrkesofficer 82-94. Borgarråd, Stockholm 94. Oppositionsborgarråd, Stockholm 94-98. Skolborgarråd, Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd, Stockholm 02.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolstyrelsen, Stockholms kommun 91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Folkpartiet liberalerna 07-15 och Liberalerna 15-19.
  • Litteratur

    En våg av frihet (96, antologi), Skolstart (02, tillsammans med Lars Leijonborg) och Våra drömmars skola (06, antologi).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Specialutformade program i gymnasieskolan

Interpellation 2008/09:510 av Pertoft, Mats (mp)

den 13 maj Interpellation 2008/09:510 Specialutformade program i gymnasieskolan av Mats Pertoft mp till utbildningsminister Jan Björklund fp Under tiden som Gymnasieutredningen pågått har det förts en diskussion om vad som ska hända med gymnasieskolans specialutformade program respektive de lokala kurserna i den

Inlämnad: 2009-05-13 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Specialutformade program i gymnasieskolan

Rektorsutbildningen

Interpellation 2008/09:440 av Strand, Thomas (s)

den 1 april Interpellation 2008/09:440 Rektorsutbildningen av Thomas Strand s till statsrådet Lars Leijonborg fp Rektorer, förskolechefer och biträdande rektorer har en nyckelroll i arbetet med att utveckla förskola och skola. En kvalitativt god rektorsutbildning är därför av största värde för att stödja skolledare

Inlämnad: 2009-04-01 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Rektorsutbildningen

Religiösa skolor

Interpellation 2008/09:324 av Kakabaveh, Amineh (v)

den 11 februari Interpellation 2008/09:324 Religiösa skolor av Amineh Kakabaveh v till utbildningsminister Jan Björklund fp Frågan om religiösa skolor handlar om religionsfriheten där principen att varje människa själv ska ha rätt att välja livsåskådning är fundamental. I de religiösa eller konfessionella privata

Inlämnad: 2009-02-11 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Religiösa skolor

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.