Jan Björklund (L)

Jan Björklund (L)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2019-10-31
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-05
    • Folkpartiet liberalerna

    • Partiledare 2007-09-07 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Partiledare 2015-11-24 – 2019-06-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-09-05 – 2019-10-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-09-05
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2007-09-11 – 2014-10-03
    • Statsråd 2007-01-01 – 2007-09-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-19. Suppleant EU-nämnden 18-19 och konstitutionsutskottet 19-19. Ledamot utrikesnämnden 14-18 och krigsdelegationen 14-19. Suppleant Utrikesnämnden 18-19. Statsråd (skolminister), Utbildnings- och kulturdepartementet/Utbildningsdepartementet 061006-070911. Statsråd och chef (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 070911-141003, vice statsminister 101006-141003.
  • Föräldrar

    Handlanden Arne B. Björklund och Ragna Björklund, f. Olsrud.
  • Utbildning

    Officersexamen 85.
  • Anställningar

    Yrkesofficer 82-94. Borgarråd, Stockholm 94. Oppositionsborgarråd, Stockholm 94-98. Skolborgarråd, Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd, Stockholm 02.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolstyrelsen, Stockholms kommun 91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Folkpartiet liberalerna 07-15 och Liberalerna 15-19.
  • Litteratur

    En våg av frihet (96, antologi), Skolstart (02, tillsammans med Lars Leijonborg) och Våra drömmars skola (06, antologi).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. L Liberal utrikes- och biståndspolitik för en demokratisk utveckling Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sveriges utrikespolitik ska ha demokrati som övergripande mål och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2019/20:UU15 2019/20:UU2 2019/20:UU6
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 77 kB) Motion 2019/20:3362 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 103 kB)

Politik för årsrika

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. L Politik för årsrika Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om analys av orsakerna bakom de anmälningar Diskrimineringsombudsmannen får in om åldersdiskriminering och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:AU7 2019/20:AU8 2019/20:SoU10 2019/20:SoU11 2019/20:SoU12 2019/20:SoU4 2019/20:SoU5 2019/20:SoU6 2019/20:SoU8
Riksdagsbeslut (21 yrkanden): 21 avslag

Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 82 kB) Motion 2019/20:3371 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 129 kB)

Stärk barns rättigheter

Motion 2019/20:3345 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2019/20:3345 av Johan Pehrson m.fl. L Stärk barns rättigheter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att komplettera föräldrabalken med en barnbalk och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de


Utskottsberedning: 2019/20:CU17 2019/20:JuU29 2019/20:KrU7 2019/20:SoU11 2019/20:SoU12 2019/20:SoU9 2019/20:UbU12 2020/21:SoU24
Riksdagsbeslut (34 yrkanden): 34 avslag

Motion 2019/20:3345 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 93 kB) Motion 2019/20:3345 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 163 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.