Jan Björklund (L)

Jan Björklund (L)

Avgången riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2019-10-31
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-05
    • Folkpartiet liberalerna

    • Partiledare 2007-09-07 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Partiledare 2015-11-24 – 2019-06-28 13:44:00
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-09-05 – 2019-10-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-09-05
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2007-09-11 – 2014-10-03
    • Statsråd 2007-01-01 – 2007-09-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-19. Suppleant EU-nämnden 18-19 och konstitutionsutskottet 19-19. Ledamot utrikesnämnden 14-18 och krigsdelegationen 14-19. Suppleant Utrikesnämnden 18-19. Statsråd (skolminister), Utbildnings- och kulturdepartementet/Utbildningsdepartementet 061006-070911. Statsråd och chef (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 070911-141003, vice statsminister 101006-141003.
  • Föräldrar

    Handlanden Arne B. Björklund och Ragna Björklund, f. Olsrud.
  • Utbildning

    Officersexamen 85.
  • Anställningar

    Yrkesofficer 82-94. Borgarråd, Stockholm 94. Oppositionsborgarråd, Stockholm 94-98. Skolborgarråd, Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd, Stockholm 02.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolstyrelsen, Stockholms kommun 91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Folkpartiet liberalerna 07-15 och Liberalerna 15-19.
  • Litteratur

    En våg av frihet (96, antologi), Skolstart (02, tillsammans med Lars Leijonborg) och Våra drömmars skola (06, antologi).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vinklad fakta i gratis läromedel

Interpellation 2011/12:431 av Lillemets, Annika (MP)

den 11 juli Interpellation 2011/12:431 Vinklad fakta i gratis läromedel av Annika Lillemets MP till utbildningsminister Jan Björklund FP Enligt statistik från läromedelsföretagens branschorganisation minskar anslagen till läromedel i svenska grundskolor. Mellan 2000 och 2011 har inköpen per elev minskat med 22 procent.

Inlämnad: 2012-07-11 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vinklad fakta i gratis läromedel

Grunder för fördelning av resurser till högskolor och universitet

Interpellation 2011/12:400 av Högman, Berit (S)

den 31 maj Interpellation 2011/12:400 Grunder för fördelning av resurser till högskolor och universitet av Berit Högman S till utbildningsminister Jan Björklund FP Ett envist rykte om att regeringen avser att dra in medel från högskolor och universitet för att finansiera sjuksköterske- och läkarutbildningen fick

Inlämnad: 2012-05-31 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Grunder för fördelning av resurser till högskolor och universitet

Högskoleplatser och forskningsresurser för mindre högskolor och universitet

Interpellation 2011/12:340 av Nordén, Marie (S)

den 26 april Interpellation 2011/12:340 Högskoleplatser och forskningsresurser för mindre högskolor och universitet av Marie Nordén S till utbildningsminister Jan Björklund FP I arbetslivet ökar kunskapskraven i de flesta yrken. Individers möjligheter på arbetsmarknaden avgörs av deras utbildning och kompetens.

Inlämnad: 2012-04-26 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Högskoleplatser och forskningsresurser för mindre högskolor och universitet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se