Jan Björklund (L)

Jan Björklund (L)

Avgången riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Stockholms län
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2019-10-31

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-10-04 – 2019-10-31
    • Ledig 2006-10-06 – 2014-10-03
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2006-10-05
    • Folkpartiet liberalerna

    • Partiledare 2007-09-07 – 2015-11-24
    • Liberalerna

    • Partiledare 2015-11-24 – 2019-06-28 13:44:00
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-09-05 – 2019-10-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-10-31
    • Suppleant 2018-01-26 – 2018-10-02
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-27
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2019-09-05
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Utbildningsminister 2007-09-11 – 2014-10-03
    • Statsråd 2007-01-01 – 2007-09-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-19. Suppleant EU-nämnden 18-19 och konstitutionsutskottet 19-19. Ledamot utrikesnämnden 14-18 och krigsdelegationen 14-19. Suppleant Utrikesnämnden 18-19. Statsråd (skolminister), Utbildnings- och kulturdepartementet/Utbildningsdepartementet 061006-070911. Statsråd och chef (utbildningsminister), Utbildningsdepartementet 070911-141003, vice statsminister 101006-141003.
  • Föräldrar

    Handlanden Arne B. Björklund och Ragna Björklund, f. Olsrud.
  • Utbildning

    Officersexamen 85.
  • Anställningar

    Yrkesofficer 82-94. Borgarråd, Stockholm 94. Oppositionsborgarråd, Stockholm 94-98. Skolborgarråd, Stockholm 98-02. Oppositionsborgarråd, Stockholm 02.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot, skolstyrelsen, Stockholms kommun 91.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partiledare, Folkpartiet liberalerna 07-15 och Liberalerna 15-19.
  • Litteratur

    En våg av frihet (96, antologi), Skolstart (02, tillsammans med Lars Leijonborg) och Våra drömmars skola (06, antologi).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Lärartätheten i den svenska skolan

Interpellation 2009/10:498 av Baylan, Ibrahim (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:498 Lärartätheten i den svenska skolan av Ibrahim Baylan s till utbildningsminister Jan Björklund fp Enligt färsk statistik från Skolverket minskar lärartätheten i den svenska skolan. Detta är allvarligt då elevgruppernas storlek riskerar att öka då antalet lärare blir färre i

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Lärartätheten i den svenska skolan

Vårdnadsbidraget och det svenska språket

Interpellation 2009/10:483 av Baylan, Ibrahim (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:483 Vårdnadsbidraget och det svenska språket av Ibrahim Baylan s till utbildningsminister Jan Björklund fp Den borgerliga regeringen införde för några år sedan det så kallade vårdnadsbidraget. Enligt Dagens Nyheter den 5 januari 2010 har följden blivit att flera förskolor stängt

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Vårdnadsbidraget och det svenska språket

Utveckling av skolans resultat

Interpellation 2009/10:470 av Granlund, Marie (s)

den 21 maj Interpellation 2009/10:470 Utveckling av skolans resultat av Marie Granlund s till utbildningsminister Jan Björklund fp Såväl under valrörelsen 2006 som under sin regeringsperiod har regeringen och utbildningsminister Jan Björklund givit en mycket mörk bild av den svenska skolan. Kritiken har framför

Inlämnad: 2010-05-21 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Utveckling av skolans resultat

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se