Jan Andersson (S)

Jan Andersson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel lärare
Född år 1947

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-07-14

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 1995-01-10 – 1995-10-09
    • Ordinarie 1988-10-03 – 1995-01-09
    • Europaparlamentet

    • Ledamot 2004-07-20 – 2009-07-14
    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-10-10
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Suppleant 1988-10-11 – 1989-01-16
    • Ledamot 1988-01-17 – 1994-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-18
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1993/94:145 Legitimation för vissa naprapater och kiropraktorer m.m.

Motion 1993/94:So66 av Bo Holmberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:So66 av Bo Holmberg m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:145 Legitimation för vissa naprapater och kiropraktorer m.m. I proposition 1993/94:145 läggs fram förslag om att naprapater och ytterligare en grupp kiropraktorer skall kunna få legitimation för respektive yrke. Frågan om legitimation


Utskottsberedning: ----1993/94:SoU24
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1993/94:218 Psykiskt stördas villkor

Motion 1993/94:So62 av Bo Holmberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:So62 av Bo Holmberg m.fl. s med anledning av prop. 1993/94:218 Psykiskt stördas villkor Bakgrund Dåvarande socialministern Sven Hulterström gav år 1989 en utredning Psykiatriutredningen i uppdrag att redovisa förslag till hur psykiskt långtidssjukas situation skall kunna förbättras.


Utskottsberedning: ----------1993/94:SoU28
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): , , 10 saknar beslutsinformation

med anledning av förs. 1993/94:RR7 Riksdagens revisorers förslag angående disciplinärenden inom hälso- och sjukvården

Motion 1993/94:So59 av Bo Holmberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1993/94:So59 av Bo Holmberg m.fl. s med anledning av förs. 1993/94:RR7 Riksdagens revisorers förslag angående disciplinärenden inom hälso- och sjukvården Riksdagens revisorer har, som resultat av ett initiativ i socialutskottet, genomfört en granskning av disciplinärenden inom hälso- och sjukvården.


Utskottsberedning: ----1993/94:SoU26
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.