Jan Andersson (C)

Jan Andersson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Hallands län
Titel Lantbrukare
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-04

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2007-07-16 – 2010-10-04
    • Ledig 2007-02-13 – 2007-07-15
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2007-02-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2004-09-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2004-09-20 – 2006-10-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2009/10:171 av Jansson, Eva-Lena (s) 21 december 2009 Styrningen av Vattenfall
Interpellationsdebatt 2007/08:282 av Pärssinen, Raimo (s) 24 januari 2008 Massafabriken i Norrsundet
Interpellationsdebatt 2007/08:285 av Andersson, Ulla (v) 24 januari 2008 Norrsundets Bruk
Interpellationsdebatt 2004/05:23 av Andersson, Jan (c) 12 oktober 2004 framtidsutsikterna för svensk livsmedelsproduktion

Dokument:

Norrsundets Bruk

Interpellation 2007/08:285 av Andersson, Ulla (v)

den 17 december Interpellation 2007/08:285 Norrsundets Bruk av Ulla Andersson v till näringsminister Maud Olofsson c Stora Enso har beslutat att Norrsundets Bruk ska läggas ned. 325 personer förlorar sina jobb och årtionden av de anställdas arbete, kunnande, engagemang och slit verkar inte ha någon betydelse för

Inlämnad: 2007-12-17 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Norrsundets Bruk

Massafabriken i Norrsundet

Interpellation 2007/08:282 av Pärssinen, Raimo (s)

den 12 december Interpellation 2007/08:282 Massafabriken i Norrsundet av Raimo Pärssinen s till näringsminister Maud Olofsson c Stora Enso har meddelat att massafabriken i Norrsundet kommer att läggas ned år 2009. Nedläggningen är ett mycket hårt slag mot orten och hela regionen. Samhället riskerar att utarmas och

Inlämnad: 2007-12-12 Besvarare: Maud Olofsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Massafabriken i Norrsundet

Ölskatten

Motion 2007/08:Sk307 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c)

Motion till riksdagen 2007/08:Sk307 av Jan Andersson och Claes Västerteg c Ölskatten c449 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att reformera ölskatten. Motivering För människor i stora delar av södra Sverige är det fullt möjligt att göra en dagstur


Utskottsberedning: 2007/08:SkU25
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sk307 av Jan Andersson och Claes Västerteg (c) (doc, 37 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se