Magnus Jacobsson (KD)

Magnus Jacobsson (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra, plats 131
Titel Fil.kand.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post magnus.jacobsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Andre vice ordförande 2019-03-07 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-03-07
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-10-31

  • Utbildning

    Gymnasieskola, social linje, slutår 86. Studier i historia, internationella relationer, statskunskap och ekonomisk historia, Göteborgs universitet. Städare, Akademiska sjukhuset, 86-87. Terminalarbetare 87-88. Anställd, Securitas 88-96. Förbundsordförande, KDU 96-99. Kommunalråd, Uddevalla 06-14.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Uddevalla, 98-. Ledamot, kommunstyrelsen 06-14. Ersättare Bohuslandstinget 94-98. Regionfullmäktig, Västra Götaland 10-18. Ledamot, regionala utvecklingsnämnden 10-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Förbundsordförande Kristen demokratisk ungdom 97-99. Styrelseledamot, Kristdemokratiska samhällspartiet/Kristdemokraterna Uddevalla och ordförande 97-. Styrelseledamot, Bohusläns distrikt av KDS/KD 92-97. Ledamot partistyrelsen, Kristdemokraterna, 96-99.
  • Litteratur

    Tankar inför drakens tid (97, tillsammans med andra).
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 98-02 och 18-. Ledamot trafikutskottet 18-19 och 2:e vice ordförande 19-. Suppleant trafikutskottet 98-02, arbetsmarknadsutskottet 98-02, miljö- och jordbruksutskottet 18- och skatteutskottet 18-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Socialarbetaren Liliane Jacobsson.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stambanor för höghastighetståg

Interpellation 2020/21:530 av Magnus Jacobsson (KD)

Interpellation 2020/21:530 Stambanor för höghastighetståg av Magnus Jacobsson KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Sverige behöver ett fungerande järnvägssystem där gods och människor på ett tillförlitligt sätt kan färdas genom vårt land. Regeringen tycks anse att lösningen för detta är nya stambanor för höghastighetsjärnväg.

Inlämnad: 2021-03-03 Svarsdatum: 2021-03-16 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:530 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 99 kB)

Ostkustbanan

Skriftlig fråga 2020/21:2070 av Magnus Jacobsson (KD)

Fråga 2020/21:2070 Ostkustbanan av Magnus Jacobsson KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Ostkustbanan kopplar ihop södra Norrlands kustland med Stockholm och järnvägssystemet i de södra delarna av landet. Sträckan har också betydelse som strategisk länk i Europas godstransportsystem, och Trafikverket beskriver

Inlämnad: 2021-03-03 Svarsdatum: 2021-03-10 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2020/21:2070 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 96 kB)

Vägunderhållet i Sverige

Interpellation 2020/21:365 av Magnus Jacobsson (KD)

Interpellation 2020/21:365 Vägunderhållet i Sverige av Magnus Jacobsson KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Den 26 januari publicerade Transportföretagen rapporten Långsiktiga effekter av ett underfinansierat vägunderhåll I rapporten beskriver rapportförfattaren Kristin Eklöf de mycket allvarliga konsekvenserna

Inlämnad: 2021-01-26 Svarsdatum: 2021-02-09 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2020/21:365 av Magnus Jacobsson (KD) (pdf, 104 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vägunderhållet i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se