Jacob Risberg (MP)

Jacob Risberg (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Uppsala län, plats 323
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post jacob.risberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-20 – 2022-12-21
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2022-10-12 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2022-10-12 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Suppleant 2022-10-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2022/23:48 Sekretess vid Försäkringskassans handläggning av ärenden om elstöd samt slopad kontrolluppgiftsskyldighet

Motion 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. MP med anledning av prop. 2022/23:48 Sekretess vid Försäkringskassans handläggning av ärenden om elstöd samt slopad kontrolluppgiftsskyldighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i offentlighets- och sekretesslagen

Inlämnad: 2023-01-16 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:KU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2306 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 91 kB)

Vapenexport till Turkiet

Interpellation 2022/23:65 av Jacob Risberg (MP)

Interpellation 2022/23:65 Vapenexport till Turkiet av Jacob Risberg MP till Utrikesminister Tobias Billström M Den 20 november skickade utrikesminister Tobias Billström ett mejl till Expressen där han på frågan om vapenexport till Turkiet uttalade följande: Sverige säljer krigsmateriel till en rad länder, där Turkiet

Inlämnad: 2022-11-30 Svarsdatum: 2022-12-13 Besvarare: Utrikesminister Tobias Billström (M)

Interpellation 2022/23:65 av Jacob Risberg (MP) (pdf, 100 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Vapenexport till Turkiet

Jämställdhetspolitik

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. MP Jämställdhetspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av ett intersektionellt perspektiv i arbetet med jämställdhetsmålen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 126
Utskottsberedning: KU UU 2022/23:AU1 2022/23:AU5 2022/23:AU6 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:CU11 2022/23:CU6 2022/23:JuU11 2022/23:JuU12 2022/23:JuU14 2022/23:KrU8 2022/23:NU16 2022/23:SfU11 2022/23:SfU15 2022/23:SfU16 2022/23:SkU11 2022/23:SoU1 2022/23:SoU12 2022/23:SoU13 2022/23:SoU14 2022/23:SoU16 2022/23:SoU17 2022/23:SoU18 2022/23:SoU20 2022/23:UbU10 2022/23:UbU11 2022/23:UbU4 2022/23:UbU5 2022/23:UbU6 2022/23:UbU7 2022/23:UbU8
Riksdagsbeslut (126 yrkanden): 4 avslag, 122 saknar beslutsinformation

Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (docx, 125 kB) Motion 2022/23:2277 av Märta Stenevi m.fl. (MP) (pdf, 244 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.